Obec Nemčiňany
ObecNemčiňany

Nemčiňany družstevná dedina

Nemčiňany družstevná dedina

Milan Trnka

Obec Nemčiňany leží na rozhraní severného a južného Slovenska. Teda v geografickej polohe, kde sa darí pestovaniu obilia, kukurici, zemiakom, zelenine, ovociu a hroznu. Je to taký malý raj na zemi. Sú tu veľké polia a lesy, roviny a pohoria. Obcou preteká potok a nad obcou sa nachádza malá vodná nádrž o výmere 3 ha.

Jej prostredie by sa dalo dobre využívať na rekreačné účely. Z historických pamiatok sa zachoval len kostol, zvonica a krypta rodiny Kostolániovcov spolu s ich pivnicou. Kaštieľ a kúria Bodkovcov boli zbúrané, čo je veľká škoda. V obci je budova školy, škôlky, obecného úradu, pošty a kultúrny dom. V obci sa nachádzajú aj rôzne športové zariadenia. V obci boli vybudované sociálne siete ako: vodovod, plynofikácia, kanalizácia a telefóne spojenie, ktoré je v obci už niekoľko rokov. Podmienky pre občanov ako vidieť sú veľmi dobré, je už len na nich ako ich využijú!

Ak zájdeme do začiatku minulého storočia vidíme, že život v obci nebol vždy taký ľahký. V obci žili väčšinou roľníci. Takí väčší a úspešnejší boli : Babockí, Kesegoví, Botkoví a Kostolánioví. Ostatní len tak skromne žili a živorili. Obec zasiahli dve svetové vojny. V prvej svetovej vojne bolo veľa padlých občanov obce, v druhej padol len jeden občan. ( Fotografie sú v múzeu) Dá sa povedať, že občania sú prevažne kresťania, ale v obci žije aj niekoľko Svedkov Jehovových. Za obdobie minulého storočia sa tu vystriedalo niekoľko kňazov. Známy bol Boleček, ktorý viedol pomerne bujarý život a na to aj doplatil. Ďalší boli Valach ( vybudoval novú faru), Bulka, Ondrušek a iní. Bol aj taký, ktorý mal milostné pletky, a to rozhnevalo celú farnosť. Starostov sa vystriedalo niekoľko. Od Kesega cez Krajčiho, Kéryho, Rovana, Bahyla až po súčasného Očovského.

Po druhej svetovej vojne sa obec začala meniť po stránke materiálnej aj demografickej. V päťdesiatich rokoch sa zavádza elektrina, v okolí sa buduje závod Calex a závody SM Kirova. To spôsobuje odchod robotníkov do fabrík a tak obec sa stáva roľnícko – robotnícka. Zakladá sa jedno z prvých roľníckych družstiev na Slovensku. Písal sa rok 1948. Tejto téme sa budeme venovať teraz podrobnejšie.

Prvé snahy o kolektivizáciu sa prejavili práve tu v Nemčiňanoch a tak obec po založení družstva žila dlhé desaťročia životom roľníkov – družstevníkov. Ako vzniklo toto družstvo: Príhodné podmienky boli v tom, že pozemky býv. majiteľov boli znárodnené a ich zamestnanci boli z hora zorganizovaní, aby si založili roľnícke družstvo. Pre KSČ to bola príležitosť vytvoriť niečo, čo by bolo príkladom pre ostatných roľníkov. Materiálne boli títo družstevníci z hora podporovaní. Kto bol členom tohto družstva? Predsedovia: Buránsky, Horváth. Ekonóm Hudec, ten bol dlhé roky aj v celo-obecnom družstve. Potom tam boli Komžíkovci, Kesegovci, Bandúrovci, Chládekovci a iní. Malé družstvo hospodárilo v pôvodných budovách a kanceláriu mali v kaštieli po Kostolániovcoch. Tiež mali v užívaní Bodkovú kúriu a pivnicu so sýpkou, tiež po Kostolániovcoch. Taktiež dostali do užívania pekný park( fotografie v múzeu), ktorý nedokázali obnoviť, ale naopak ho zdevastovali. Hlavnou odmenou za prácu bola naturálna odmena ako: obilie, zemiaky, kukurica, mlieko a hrozno. Družstvo sa hneď od svojich začiatkov venovalo pestovaniu tabaku. V tomto čase boli používané na sušenie tabaku veľmi premyslene skonštruované tabakové sušiarne ( boli postavené v roku 1942 tri sušiarne) každá z nich mala kapacitu 15 ha. Pri pestovaní tabaku, ktorého plocha v roku 1969 dosahovala 60 ha.

Dátum vloženia: 17. 5. 2022 11:51
Dátum poslednej aktualizácie: 17. 5. 2022 11:54
Autor: admin prevod

Obec

Kalendár akcií

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.