Obec Nemčiňany
ObecNemčiňany

Stretnutie rodákov a priateľov obce Nemčiňany

Stretnutie rodákov a priateľov obce Nemčiňany

2022

Posledná augustová sobota sa v Nemčiňanoch niesla v znamení 790. výročia prvej písomnej zmienky o obci z roku 1232 a súčasne 9. ročníka stretnutia rodákov a priateľov obce Nemčiňany. Od prvých minút podujatia v priestoroch spoločenského významu, ako sa krkolomne areál volá, panovala veľmi príjemná a uvoľnená nálada. Prispela k tomu aj moderátorka Veronika Paulovičová.

Na úvod všetkých privítal starosta obce Jozef Keseg a v krátkosti zhrnul bohatú históriu obce od prvej písomnej zmienky po súčasnosť. Okrem iného vo svojom príhovore povedal: “ Dovoľte mi, pri tejto príležitosti poďakovať aj predošlým starostom za ich vykonanú prácu pre našu obec, taktiež sa chcem poďakovať všetkým, ktorí akokoľvek pomohli skrášliť našu obec a verejné priestranstvá. Chcem osloviť občanov, aby sa ešte vo väčšej miere zapájali do skrášlenia našej obce, ktorá má v tomto roku 790 rokov, aby sme pri ďalších výročiach mohli konštatovať, že obec je krajšia a je dobré a krásne v nej žiť.“. Úprimne sa poďakoval sponzorom, zamestnancom obecného úradu, poslancom obecného zastupiteľstva a všetkým aktívnym občanom, ktorí pomohli zabezpečiť prípravu a samotný priebeh podujatia. „A na záver chcem všetkým popriať aby ste v tento deň zabudli na každodenné starosti, aby sme sa všetci spoločne zabavili, cítili sa dobre (ako hovorím každý rok) ako jedna veľká nemčinianska rodina.

Tradičným bodom programu stretnutia rodákov je ich prijatie spojené s podpisom do pamätnej knihy priamo na pódiu. Tento rok pozvanie prijali rodáci-Lýdia Bátorová, František Šramko,Jozef Hudák, Peter Valašík, Mária Kabátová, František Švec, Ján Smadiš . Z rúk starostu prijali malé darčeky. Moderátorka s každým robila krátky rozhovor o ich pocitoch a spomienkach na rodnú obec. Pri mnohých sa všetkým zaleskli oči od dojatia, ale zazneli aj úsmevné príbehy, ktoré potešili.

Zazneli aj verše. Stanislav Pius predniesol Modlitbu pred básňou a rodáčka Ľubka Adamová báseň svojej sestry Zory Žatkovej Chcela by som ísť domov.

Ďalší tradičný a veľmi milý je bod programu - privítanie nových rodín v obci . Tentoraz na pódium prišli noví obyvatelia obce - rodina Hatinová, rodina Liptáková, Ľubomíra Bruncková, Lenka Horváthová, Adam Zbojek, Veronika Timárová, Monika Gavulová. Dvojica v tekovskom kroji ich vítala chlebom a soľou. Nechýbal ani štamperlík a prípitok so starostom.

Na podujatí boli ocenení aj bývalí starostovia obce Ján Bahýl a Slavomír Očovský a občania Milan Trnka a Janka Procházková za dlhoročnú prácu na rozvoji obce pri príležitosti životného jubilea prevzal ocenenia aj Miroslav Pius.

Nechýbali ani spontánne vystúpenia. Rodáčka Boženka Líšková prišla pozdraviť a citovala slová básne Opíjajte sa. Jej slovami povedané, treba byť večne opitý vínom, poéziou alebo cnosťou a dodala, že my sa dnes opíjame stretnutím rodákov a priateľov našej drahej nemčinianskej obce.

Prekvapením, ktorý sa vymykal z tradičných programov, bolo uvedenie do života knihy Jozefa Nízla a kolektívu pod názvom Nemčiniansko-rohožnické nárečie, ktoré vydala obec Nemčiňany. Uviesť knihu prišli traja dlhoroční priatelia autora, ktorí nie sú v tejto obci a v komunite vinárov neznámi. Zvestovateľom sa stal Štefan Ailer, kmotrom Karol kríž, tútorom Jaroslav Jedlička.Ako povedal Š. Ailer: „Prišli sme preto, lebo ho máme radi a s radosťou sme prijali túto úlohu. Knihou nás prekvapil, lebo ho dlhé roky poznáme ako vinohradníka, vinára a organizátora skvelých podujatí Dni vína a netušili sme, čo ešte dokáže.“ Rovnako sa vyznal aj K. Kríž: „ Je mi cťou uviesť ju do života, nemyslím si, že kniha poteší len nemčiňancov, ale určite všetkých vinohradníkov a vinárov. Určite bude vzácna a zostane v pamäti histórii, lebo čo je na papieri, to sa nestratí.“ Rovnako sa autorovi prihovoril aj tútor J. Jedlička. Knihu napokon uvítali naozaj netradične – posypaním bobulami najobľúbenejšej odrody hrozna Jozefa Nízla, ktorou je ryzling rínsky. Navyše ju, aj všetkých aktérov aktu, vyšľahali rastlinou viniča.

V kultúrnom bloku podujatia vystúpila ZLATOMORAVČIANKA pod vedením Viery Tomovej, HRDZA, JADRANKA a napokon MAFIA CORNER. Každý si mohol nájsť svojmu srdcu blízky žáner. Podujatiu prialo aj počasie a tak môžeme povedať, že nemalo chybu.

Veď pozrite foto z podujatia.

Dátum vloženia: 30. 8. 2022 14:50
Dátum poslednej aktualizácie: 30. 8. 2022 15:10

Udalosti

Kalendár akcií

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.