Obec Nemčiňany
ObecNemčiňany

Kravička moja – obživa moja

Ako to bývalo

krava

Kone, kravy, ovce, kozy, prasatá, zajace, sliepky, husi, kačice, ryby a včely to boli zvieratá, ktoré živili obyvateľov obce Nemčiňany po dlhé stáročia. Aj ryby? Pýtate sa. Áno aj ryby.

Od starej fary až po Galamboša boli v 15. až 17. Storočí rybníky, ktoré okrem obživy domácich produkovali, ryby aj pre Beňadické opátstvo. To nie je povesť, to je pravda. Dôkaz som našiel pri stavbe rodinného domu, kde v základoch bola vrstva rybničného bahna. Ale poďme ďalej… Aj v minulom storočí skoro pri každom dome bola maštaľ pre kone a kravy. Všade boli koníky, chlievy pre prasatá, husi a kačice. Zajačník bol samozrejmosťou.

To všetko bolo nutné pre obživu. Neboli supermarkety, mäsiarstva boli len vo veľkom meste a tobôž automaty na mlieko. Každý sa živil tým, čo dochoval , dopestoval a niečo aj predal. Starostlivosť o zvieratá bola celoročnou náplňou roľníka. Aj deti boli do tejto práce zapojené. Pásli kŕdle husí na Pirtí a Vlčej jame. V lete na strniskách. Bola to pre ne užitočná práca i zábava. Taký bol život do 50 rokov. Potom nastal obrat. Štát začal predpisovať povinné dodávky a cez ich inštitút nútili roľníkov k vstupu do družstiev. Bolo to bolestné aj humorné. V noci sa zakáľali prasiatka, aby nato neprišla kontrola, ľudia si pomáhali, ale i závideli a udávali sa. Veru to nebol ľahký život.

A potom prišiel čas keď nemčiňiansky roľník s plačom viedol svoju Stračenku do spoločnej maštale a potom ju chodil pozerať, či sa mu o ňu dobre starajú. Doba kolektívneho hospodárenia utlmila domáce chovy na minimum a dnes je už málo tých, ktorí chovajú zajace, sliepky či husi. Aj Ivana Valkoviča už prestalo baviť chovať kravy a Očovského býky. A v dedine už nie sú pasienky pre husi a tak po dedine nepočuť už ich gagot. A málokde už zakvíka prasa vedené na porážku. Zmizla rampa pri družstve, kde sa nakladal dobytok a z desiatok dojičiek kráv ostali len dve. A stal sa zázrak. V Jednote aj u Bónu v obchode je dosť mlieka, masla, syra aj mäsových výrobkov a hydiny. Dnes už len každý čaká, aby bolo dosť peňazí na toto všetko. Storočie zmenilo život na dedine na nepoznanie.

Dátum vloženia: 17. 5. 2022 12:29
Dátum poslednej aktualizácie: 17. 5. 2022 12:31
Autor: admin prevod

Obec

Kalendár akcií

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.