Obec Nemčiňany
ObecNemčiňany

Začína výmena jódových tabliet

Začína výmena jódových tabliet 1

Začína výmena jódových tabliet. Distribúcia v Nemčiňanoch sa začína od 08. 08. 2022

Čo sú jódové tablety

Profylaktiká obsahujú stabilný jód, ktorý blokuje viazanie rádioaktívneho jódu štítnou žľazou. Tablety sa užijú len v prípade radiačnej havárie na výzvu kompetentných orgánov v dávke určenej pre jednotlivé vekové kategórie. JÓDOVÉ TABLETKY SA NESMÚ UŽÍVAŤ PREVENTÍVNE!
Pravdepodobnosť havárie v jadrovej elektrárni s únikom rádioaktívnych látok do okolia je veľmi nízka. Ak by však k takejto situácii došlo, v skorej fáze (rádovo niekoľko dní), by sa na ožiarení obyvateľov významnou mierou podieľali rádioizotopy jódu. Jód je prchavá látka, ktorá by pri porušení tesností bariér v elektrárni unikala do okolia spolu so vzácnymi plynmi.

Komu sú distribuované

Jódové profylaktá sú distribuované obyvateľom miest a obcí v okolí jadrových elektrární Jaslovské Bohunice (pre územie v okruhu s polomerom 21 km) a Mochovce (pre územie v okruhu s polomerom 20 km). Tablety sa pravidelne vymieňajú každých 5 rokov. Naposledy sa výmena konala v roku 2017.

Koho sa výmena týka

V rámci Slovenska sa celý proces výmeny dotkne zhruba 224 obcí a miest a 460 tisíc obyvateľov. V Seredi sa výmena jódovej profylaxie týka 15 490 občanov mesta.

Obec Nemčiňany distribuuje jódovú profylaxiu:

1) obyvateľom s trvalým aj registrovaným prechodným bydliskom v meste, ako aj osobám, ktorým už bolo poskytnuté dočasné útočisko v meste,
deťom a dospelým, ktorí sa ku dňu 1.8.2022 dožili 8 rokov sa vydá celé balenie na osobu,
deťom, ktoré sú ku dňu 1.8.2022 mladšie, ako 8 rokov sa vydá pol balenia na osobu,

Osobitná skupina

2) materským, základným, špeciálnym a stredným školám (gymnázium, SOŠ)

Kedy bude výmena prebiehať

Výmena začne sa 1. augusta. Týmto dátumom začnú byť profilaktiká distribuované mestám a obciam. Výmena bude prebiehať počas stránkových hodín priebežne na Obecnom úrade Nemčiňany.  Výmena potrvá do konca roka.

Čo s tabletami po exspirácii

Nepoužité tabletky alebo tabletky po uplynutí dátumu exspirácie je potrebné odovzdať príslušným orgánom miestnej správy, pričom ich zneškodnenie bude zabezpečené v súlade s pravidlami pre liečivá. To znamená, že pri odovzdaní starého balenia dostanete nové.
Ak staré balenie tabliet nemáte alebo neviete nájsť, nové balenia profilaktík budú občanom obce vydané aj bez odovzdania starých exspirovaných tabliet. Ak ich nájdu občania neskôr, môžu ich odovzdať ako iné staré lieky do lekárne.

Ako nakladať s distribuovanými tabletkami?

Liek je potrebné skladovať mimo dohľadu a dosahu detí. Veľmi dôležité je pamätať si, kde sú tabletky uložené. Uschováva sa v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom a vlhkosťou pri teplote do 25 °C. Vhodné je liek uschovávať na trvalom mieste, aby bol okamžite k dispozícii v prípade potreby. Ďalšie informácie sú uvedené v príbalovom letáku k lieku s názvom „Jodid draselný G.L: Pharma 65 mg tablety“.

Viac o jódových profylaktikách

Podrobnosti o lieku sú uvedené v príbalovom letáku:
Príbalový leták ŠÚKL

Dátum vloženia: 5. 8. 2022 7:42
Dátum poslednej aktualizácie: 5. 8. 2022 7:52

Udalosti

Kalendár akcií

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.